WSU045-2000-13
DigiKey Part Number
237-2205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU045-2000-13
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 9W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.5V 9 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSU045-2000-13 Models
Category
Power (Watts)
9 W
Manufacturer
Triad Magnetics
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
North America
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Fixed Blade
Cord Length
60" (1.52m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
4.5V
Size / Dimension
2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 42.8mm x 30.0mm)
Current - Output (Max)
2A