VPM48-520
DigiKey Part Number
237-2028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM48-520
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 1.04A, Series 520mA Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM48-520 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
84.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
37.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 1.04A, Series 520mA