VPM36-1390
DigiKey Part Number
237-2034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM36-1390
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 2.78A, Series 1.39A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM36-1390 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
92.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
38.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 2.78A, Series 1.39A