VPM240-2080
DigiKey Part Number
237-2058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM240-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 500VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toroidal 500VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM240-2080 Models
Power - Max
500VA
Size / Dimension
147.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
64.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A