VPM24-2080
DigiKey Part Number
237-2032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM24-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM24-2080 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
92.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
38.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A