VPM18-1390
DigiKey Part Number
237-2024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM18-1390
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 9V, Series 18V Secondary Parallel 2.78A, Series 1.39A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM18-1390 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
84.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
37.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max)
Parallel 2.78A, Series 1.39A