VPM12-4170
DigiKey Part Number
237-2030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM12-4170
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 6V, Series 12V Secondary Parallel 8.34A, Series 4.17A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM12-4170 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
92.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
38.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)
Parallel 8.34A, Series 4.17A