VPM100-10000
DigiKey Part Number
237-2060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM100-10000
Description
PWR XFMR TOROIDAL 1000VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toroidal 1000VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 50V, Series 100V Secondary Parallel 20A, Series 10A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPM100-10000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
1000VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Toroidal
Size / Dimension
183.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
74.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 50V, Series 100V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 20A, Series 10A