CST25-0500
DigiKey Part Number
237-2338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CST25-0500
Description
CURR SENSE XFMR 1:500 25A TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 A 1:500 Current Sense Transformer 50kHz ~ 500kHz 16Ohm 470 mH Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CST25-0500 Models
Category
Inductance
470 mH
Manufacturer
Triad Magnetics
ET (Volt-Time)
1750VµS
Series
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:500
Packaging
Tube
DC Resistance (DCR)
16Ohm
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Frequency Range
50kHz ~ 500kHz
Size / Dimension
0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
Type
Invasive
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Current Rating (Amps)
25 A