Image for CMF16-103161 is not available
CMF16-103161
DigiKey Part Number
237-CMF16-103161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF16-103161
Description
CMC 10MH 1.6A 2LN THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.6A DCR 320mOhm
EDA/CAD Models
CMF16-103161 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
320mOhm
Manufacturer
Triad Magnetics
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.965" L x 0.571" W (24.50mm x 14.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.531" (13.50mm)
Inductance @ Frequency
10 mH @ 10 kHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
1.6A