L6R90D-120-C14
DigiKey Part Number
364-1303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R90D-120-C14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 84W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 84 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
7A
Weight
1.1 lbs (499 g)
Power (Watts)
84 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)