TSR 0.6-48120WI
DigiKey Part Number
1951-TSR0.6-48120WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSR 0.6-48120WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 3SIP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 600mA 17V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSR 0.6-48120WI Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
600mA
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
17V
Size / Dimension
0.47" L x 0.34" W x 0.53" H (12.0mm x 8.6mm x 13.4mm)
Voltage - Input (Max)
72V