THN 20-2412WIR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 1,090
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 9V - 36V Input
Ruggedized 20 watt DC/DC Converters with Railway EN 50155 Certification
THN 20-2412WIR
DigiKey Part Number
1951-THN20-2412WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-2412WIR
Description
20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
THN 20-2412WIR Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
50155; 62368-1
Current - Output (Max)
1.67A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W