THN 20-2411WI-A1
DigiKey Part Number
1951-3300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-2411WI-A1
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THN 20-2411WI-A1 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Current - Output (Max)
4A