THN 15-2411WI
DigiKey Part Number
1951-2579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 15-2411WI
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THN 15-2411WI Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
3A