THD 15-2411WIN
DigiKey Part Number
1951-2261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THD 15-2411WIN
Description
DC DC CONVERTER 5.1V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 3A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THD 15-2411WIN Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
3A