TEQ 100-2412WIR
DigiKey Part Number
TEQ100-2412WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEQ 100-2412WIR
Description
DC/DC CONVERTER 12V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 8.4A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEQ 100-2412WIR Models
Category
Current - Output (Max)
8.4A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
101W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Min)
10V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
4.06" L x 3.50" W x 3.45" H (103.1mm x 88.9mm x 87.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, cULus, cURus
Voltage - Output 1
12V