TEP 75-4815WI
DigiKey Part Number
1951-1124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 75-4815WI
Description
DC DC CONVERTER 24V 77W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.2A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 75-4815WI Models
Category
Power (Watts)
77 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
cURus
Current - Output (Max)
3.2A