TEN 60-2415WIN
DigiKey Part Number
1951-1583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 60-2415WIN
Description
DC DC CONVERTER 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 60-2415WIN Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Module
Current - Output (Max)
2.5A