TPSM63602RDHR
DigiKey Part Number
296-TPSM63602RDHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM63602RDHRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM63602RDHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63602RDHR
Description
3.6-V TO 36-V INPUT, 1-V TO 12-V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 2A 3V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSM63602RDHR Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
94.1%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
30-PowerQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.16" L x 0.24" W x 0.07" H (4.0mm x 6.0mm x 1.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V