TPS715A33DRVR
DigiKey Part Number
296-22584-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-22584-1-ND - Cut Tape (CT)
296-22584-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS715A33DRVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WSON (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS715A33DRVR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
5.8 µA
Part Status
Active
PSRR
60dB (100kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
1.12V @ 80mA