TL760M33QKVURQ1
DigiKey Part Number
296-27620-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-27620-1-ND - Cut Tape (CT)
296-27620-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL760M33QKVURQ1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL760M33QKVURQ1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
15 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
30 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
62dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
26V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA