TL4050C50QDBZRQ1
DigiKey Part Number
296-TL4050C50QDBZRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TL4050C50QDBZRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TL4050C50QDBZRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4050C50QDBZRQ1
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL4050C50QDBZRQ1 Models
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
93µVrms
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Cathode
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Reference Type
Shunt
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C