TL4050A50IDBZR
DigiKey Part Number
296-22791-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-22791-1-ND - Cut Tape (CT)
296-22791-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4050A50IDBZR
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL4050A50IDBZR Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
93µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
80 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%