SN74LVCH16541ADL
DigiKey Part Number
296-8596-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVCH16541ADL
Description
IC BUFF 1.65V/3.6V 48-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-SSOP
EDA/CAD Models
SN74LVCH16541ADL Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Logic Type
Buffer, Non-Inverting
Package / Case
48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)