SN74LV8T165QPWRQ1
DigiKey Part Number
296-SN74LV8T165QPWRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SN74LV8T165QPWRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-SN74LV8T165QPWRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LV8T165QPWRQ1
Description
IC SR COMP PSH-PULL 8BIT 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shift Shift Register 1 Element 8 Bit 16-TSSOP
Category
Function
Parallel or Serial to Serial
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Logic Type
Shift Register
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Complementary, Push-Pull
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)