SN74LV8T165QPWRQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN74LV8T165QPWRQ1 |
Description | IC SR COMP PSH-PULL 8BIT 16TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shift Shift Register 1 Element 8 Bit 16-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Function Parallel or Serial to Serial |
Manufacturer Texas Instruments | Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q100 |
Logic Type Shift Register | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Complementary, Push-Pull | Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |