REG102NA-A/250
DigiKey Part Number
296-32216-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-32216-1-ND - Cut Tape (CT)
296-32216-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG102NA-A/250
Description
IC REG LIN POS ADJ 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 250mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REG102NA-A/250 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
800 µA
Part Status
Active
PSRR
65dB (120Hz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 250mA