OPA340UA/2K5G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 5,000
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 902
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,626
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 134
In Stock: 147
In Stock: 201
In Stock: 74
In Stock: 265
Microchip Technology
In Stock: 147
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
OPA340UA/2K5G4
DigiKey Part Number
OPA340UA/2K5G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA340UA/2K5G4
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OPA340UA/2K5G4 Models
Voltage - Input Offset
150 µV
Mfr
Current - Supply
750µA
Series
Current - Output / Channel
50 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
6V/µs
Supplier Device Package
8-SOIC
Gain Bandwidth Product
5.5 MHz