OPA170AQDBVRQ1
DigiKey Part Number
296-45316-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-45316-1-ND - Cut Tape (CT)
296-45316-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA170AQDBVRQ1
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPA170AQDBVRQ1 Models
Category
Current - Supply
110µA
Mfr
Current - Output / Channel
17 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
1
Grade
Automotive
Output Type
Rail-to-Rail
Qualification
AEC-Q100
Slew Rate
0.4V/µs
Mounting Type
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz