LP3982IMMX-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP3982IMMX-2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP3982IMMX-2.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP3982IMMX-2.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3982IMMX-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8-VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-VSSOP
EDA/CAD Models
LP3982IMMX-2.5/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
270 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 200mA