LP38691SD-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LP38691SD-2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP38691SD-2.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP38691SD-2.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38691SD-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP38691SD-2.5/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.73V @ 500mA