LMZ23603TZX/NOPB
DigiKey Part Number
296-LMZ23603TZX/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMZ23603TZX/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMZ23603TZX/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ23603TZX/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 0.8-6V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 3A 6V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMZ23603TZX/NOPB Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
TO-PMOD-7, Power Module
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
Voltage - Input (Max)
36V