LMS1585AIS-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LMS1585AIS-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMS1585AIS-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A TO-263 (DDPAK-3)
EDA/CAD Models
LMS1585AIS-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
13 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
13V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 5A