LMS1585ACSX-3.3/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMS1585ACSX-3.3/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A TO-263 (DDPAK-3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMS1585ACSX-3.3/NOPB Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 7 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 13 mA |
Part Status Active | PSRR 72dB (120Hz) |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 13V | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-3) |
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A | Base Product Number |