LM46000AQPWPTQ1
DigiKey Part Number
296-47584-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47584-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47584-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM46000AQPWPTQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 500mA 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
EDA/CAD Models
LM46000AQPWPTQ1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
28V
Series
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.5V
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Input (Max)
60V