TPLH-2R7/4.0WR8X20
DigiKey Part Number
2085-TPLH-2R7/4.0WR8X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-2R7/4.0WR8X20
Description
CAP 4F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 88mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
4 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
88mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C