KUEP-11A15-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 7
Datasheet
New Product
Image for KUEP-11A15-120 is not available
KUEP-11A15-120
DigiKey Part Number
1111-KUEP-11A15-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-11A15-120
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS 10 AMP120
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
24 mA