HSC100R68J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for HSC100R68J is not available
HSC100R68J
DigiKey Part Number
1111-HSC100R68J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC100R68J
Description
WIREWOUND RESISTORS-CHASSIS MOUN
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Resistance
680 mOhms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
100W