HSA502K2J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 54
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Stackpole Electronics Inc
New Product
Image for HSA502K2J is not available
HSA502K2J
DigiKey Part Number
1111-HSA502K2J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA502K2J
Description
WIREWOUND RESISTORS-CHASSIS MOUN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA502K2J Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Box
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
2.2 kOhms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W