BSTS-13X4FR/NM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for BSTS-13X4FR/NM is not available
BSTS-13X4FR/NM
DigiKey Part Number
1111-BSTS-13X4FR/NM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSTS-13X4FR/NM
Description
BSTS-13X4FR/NM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.300" (33.02mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.120" (3.05mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
4.00' (1.22m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
1.300" (33.02mm)