FN9222B-10-07
DigiKey Part Number
817-1435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9222B-10-07
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
No
Termination
Wire Leads
Packaging
Tray
Features
Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A