FN9222-15-06
FN9222-15-06
FN9222-15-06
DigiKey Part Number
817-1426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9222-15-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
No
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Tray
Features
Front or Rear Side Mount
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Connector Style
IEC 320-C14
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
15A