FN2010-20-06
FN2010-20-06
FN2010-20-06
DigiKey Part Number
817-1252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2010-20-06
Description
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 20 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Quick Connect
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Quick Connect
Configuration
Single Stage
Inductance
600µH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
20 A