RHW-56/16-1200/ADH-0
DigiKey Part Number
A115912-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHW-56/16-1200/ADH-0
Description
HEATSHRINK RHW POLY 56MMX4' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 2.205" (56.01mm) 3.5 to 1 Black 3.94' (1.20m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.173" (4.40mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant, UV Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
3.94' (1.20m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
2.205" (56.01mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.630" (16.00mm)