CGPT-24/8-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-24/8-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-24/8-0-SP
Description
HEAT SHRINK 24MM BLACK 1=1M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.945" (24.00mm) 3 to 1 Black 3.28' (1.00m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Mfr
Material
Series
Color
Packaging
Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
80°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
3.28' (1.00m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.945" (24.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.315" (8.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6,660 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 24MM BLACK METER