W57-XB1A7A10-20
W57-XB1A7A10-20
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W57-XB1A7A10-20
DigiKey Part Number
PB1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W57-XB1A7A10-20
Description
CIR BRKR THRM 20A 250VAC
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 20A 250 V AC DC Push to Reset Panel Mount
Category
Breaker Type
Thermal
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Current Rating (Amps)
20A
Series
Voltage Rating - AC
250 V