V23100V4505A010 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Coto Technology
In Stock: 10,545
Datasheet
Similar
Coto Technology
In Stock: 0
Datasheet
Standex-Meder Electronics
Standex-Meder Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
V23100V4505A010
DigiKey Part Number
V23100V4505A010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V23100V4505A010
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.75 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.75 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
0.15 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Contact Material
Ruthenium (Ru)
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Coil Resistance
500 Ohms
Coil Current
10 mA