V23079E1203B301
DigiKey Part Number
PB2232TR-ND - Tape & Reel (TR)
PB2232CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V23079E1203B301
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V23079E1203B301 Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operate Time
4 ms
Part Status
Active
Release Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
cURus
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
1.03 kOhms
Load - Max Switching
500VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
11.7 mA