T9AS1D12-24
T9AS1D12-24
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
T9AS1D12-24
DigiKey Part Number
PB303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AS1D12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
T9AS1D12-24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
41.7 mA
Coil Resistance
576 Ohms